09.10.2011
"Vanas Indias arste polnud, olid joogid-tervendajad, kes andsid koos arstimi või energiaga patsiendile alati kaasa ka ülesande ise oma tervise nimel midagi teha ja vaeva näha, sest tõeliselt tervendada saab igaüks end vaid ise," ütleb üle kümne aasta tšakrate aktiveerimise ja tervendamise kursusi juhendanud joogameister Rudra Šivananda USAst. "Ma saan küll õpetada tervendamiseks vajalikke tehnikaid, aga ei saa neid inimese eest teha."
Tšakrad, praana, nadid, kehad
Tšakrad on kehas olevad energiakeskused, mille ülesanne on säilitada ja muundada universaalset eluenergiat e praanat. Kui paned kokku pöidla ja nimetissõrme, siis umbes sellise ringi suurused nad ongi. Peamisi energiakeskuseid on seitse, tervendamiseks kasutatakse neist kuut. Seitsmes, meie vaimne keskus, pealae kohal asuv kroontšakra, sanskriti keeles sahasrāra, tervist ei mõjuta ja seepärast seda tervendamisel ka ei kasutata.
Šivananda võrdleb tšakraid kindralitega. Kui hoiad nad terved, tunneb kogu armee end hästi. Kui aga energiakeskused korralikult ei tööta, ei saa ka sõdurid piisavalt praanat või saavad seda ülemäära, mis pole samuti hea.
Kehas olevaid kümneid tuhandeid tšakraid ühendavad omavahel energiakanalid e nadid, mida on üle 72 000. Olemasolu tasandeid e kehasid on meil aga joogafilosoofia järgi viis. Füüsiline keha on see, mida me näeme ja katsuda saame ning mis ka haigeks jääb. Ülejäänud kehad on nähtamatud. Energia- e vitaalne keha on tšakrate, praana ja nadide kodu. Sealt saavad energiat nii meie emotsioonid kui ka mõtted. Järgmises, emotsionaalkehas, asuvad meie emotsionaalsed programmid ehk armastus, hirm, vihkamine jne. Mentaalsed programmid. s.t mõtlemine, ettekujutamine, meenutamine on mentaalkehas. Viiendast ja energeetiliselt kõige peenemast, vaimsest kehast leiab karma ja eelmiste elude mälupanga.
Kus on tšakrate kodu?
Et energiakeskuste asukohta paremini tabada, soovitab õpetaja selgroolülisid, kus enamik kuuest põhitšakrast asub, sõrmega masseerida. Autš! isegi veidi valus on. Miks? Sest energiakeskused on seotud närvide võrgustikuga.
Juurtšakra - mulādhāra - esimene, kõige alumine tšakra. Meestel asub see lahklihas päraku ja genitaalide vahel. Naistel tupe sees, selle alumises osas. Kui täpset asukohta on raske leida, võib keskenduda sabakondile tuharate vahel. Mulādhāra värv on rubiinpunane ning ta on seotud maaelemendiga, mille sümboliks on munarebukollane ruut. Tema negatiivne emotsioon on hirm, vastandiks aga julgus ja kartmatus.
Sakraaltšakra - swādhisthāna - teine tšakra. Kui tõmmata mõtteline joon vaagnaluu väljaturritavatelt otstelt selgroole, siis just seal, ristluul e sakrumis, see tšakra asubki. Tema värv on apelsinioranž ning ta on seotud vee-elemendiga, mille sümboliks on hõbedane pikali kuusirp. Swādhisthāna negatiivne emotsioon on ebatäiuslikkus, millest puhastab harmoonia ja terviklikkuse tunne. Sakraaltšakra paneb meid kahtlema oma täiuslikkuses ning otsima seda väljastpoolt - mees otsib naist, naine meest. Ent igas kehas on olemas nii naine kui mees.
Nabatšakra - manipūra - kolmas tšakra on lülisambal, kui tõmmata mõtteline joon nabast selja taha. Tema värv on kuldkollane ning ta on seotud tuleelemendiga, mille sümboliks on punane allapoole suunatud kolmnurk. See on kõige suurem tšakra, sest loode saab emaüsas toitu ja energiat just nabanööri kaudu. Manipūra negatiivne emotsioon on ahnus, tahtmine omada asju. Vastandiks sellele on külluslikkus. Meister ütleb naljaga pooleks, et miljonäridel on nabatšakra probleem - neil ei saa rahast isu täis.
Südametšakra - anāhata - neljas tšakra, asub samuti lülisambal, südame kõrgusel abaluude vahel. Tema värv on smaragdroheline ning ta on seotud õhuelemendiga, mille sümboliks on heleroheline kuueharuline Taaveti täht. Anāhata negatiivne emotsioon on vihkamine otsese põhjuseta, mis on enamasti seotud varasema karmaga. Selle vastandiks on armastus, soov, et teine inimene oleks õnnelik.
Kurgutšakra - vishuddhi - viies tšakra. Seda on leida imelihtne - ta asub meie väljaulatuval kaelalülil. Tema värv on sügav taevasinine ning ta on seotud ruumielemendiga, mille sümboliks on helesinine ring. Vishuddhi negatiivne emotsioon on otsese põhjusega viha, vihastumine. Positiivne aga kaastunne, soov, et inimesed oleksid vabad kannatustest.
Kolmanda silma tšakra - ājnā - kuues tšakra, on meie teadvuse asukoht. Kui tõmmata üks mõtteline joon kulmude vahelt, teine kõrvalestade ülemisest servast taha kuklale ja kolmas pealae keskpunktist otse alla pea sisse, siis nende kolme joone kohtumispunktis ajus asubki kolmanda silma tšakra. Teda ümbritsevad käbikeha ja ajuripats. Ājnā värv on indigosinine, ka valge. Elementi tal pole. Selle keskuse negatiivne emotsioon on uhkus, kõrkus, ego, positiivne aga andestus.
Omm ja 7 tervendavat tehnikat
Kuna kirjasõna järgi pole neid tehnikaid õppida võimalik, olgu siin põgusalt lahti räägitud nende olemus ja kasu. Kõiki neid tuleb teha silmad kinni - et praana välja ei voolaks ning kõikide juures retsiteeritakse mõttes universumi algheli omm. Mõttes seepärast, et tehnikad mõjutavad peenkehas asuvaid tšakraid. Omm-heli valjult ütlemine mõjutab aga füüsilist keha.
Tšakrate häälestamine omm-heliga tähendab kuue energiakeskuse omm-iga tuunimist. Igal tšakral on oma vibratsioon. Kui see võngub valel sagedusel, ei ole ka tervis korras ning kuna me pole ise võimelised õiget sagedust tekitama, tulebki kasutada omm-heli.
Tšakrate tasakaalustamine tähendab tšakrapaaride harmooniasse seadmist. Kõigepealt tasakaalustatakse omavahel naba- ja südame-, siis sakraal- ja kurgu-, lõpuks kolmanda silma ja juurtšakra, millest stressi, pingete ja negatiivsete emotsioonide tõttu kooskõla kaduma on läinud.
Tšakrate häälestamine värvidega tähendab igasse tšakrasse tema värvi visualiseerimist, sest värvi võnkesagedusel on energiakeskusele tervendav mõju. Punasel on näiteks madalam vibratsioon kui sinisel. Must pole aga tervisele üldse hea, sest neelab kõiki värve, ent ei peegelda tagasi mitte ühegi võnkeid. Selles mõttes on ta negatiivne värv.
Tšakrate noorendamine tähendab iga energiakeskuse mõjutamist talle sobiva joogapoosi e asanaga. See aitab paremini ühendada tšakraid füüsilise kehaga ja taastada nende vahel energia liikumise. Turiseis mõjutab näiteks kurgu-, kaameliasend nabatšakrat.
Tšakrate emotsionaalne puhastamine tähendab igale energiakeskusele positiivse lausungi kordamist kolmel eri moel. Füüsilise keha puhastamiseks öeldakse seda valjul häälel, energia- ja emotsionaalkeha mõjutamiseks sosinal, mentaalkehale aga mõttes. See programmeerib tšakrad ümber, et nad negatiivsetele emotsioonidele enam praanat ei annaks, küll aga positiivsetele.
Tšakrate energiaga küllastamine tähendab energiakeskuste praanaga täitmist. Ehkki tšakrad võtavad elujõudu ka õhust ja toidust, kulutame me seda oma halbade harjumustega liialt palju. See, kui palju praanat keegi sündides saab, on karmaga määratud ning kui see nn prenataalne praana ära kasutada, tuleb surm sõltumata sellest, kui palju eluenergiat inimene väljastpoolt juurde on võtnud.
Tšakrate häälestamine algelementidega tähendab tšakrate tervendamist neid mõjutavate füüsilise mateeria viie algelemendi - maa, vee, tule, õhu ja ruumi - sümbolite ja värvidega.
Loe ka intervjuud joogaliini meistri, reikiõpetaja, kuue raamatu autori ning taimede, vääriskivide ja õlide kasutamise asjatundjaga Rudra Šivananda
Terviseajakirjas ÜKS ilmunud artikli autor on Marika Makarova
- Vaata lisa: http://alkeemia.ee/artiklid/T%C5%A1akraid-tervendades-terveks/l-126/c-349/#sthash.c1dp9MQ7.MjQGvQoI.dpuf
Chakraküünlaid, mis mõjutavad meie energiakeksusi nii värvi kui õige eeterlike õlide lõhnaseguga leiad siit: http://www.kingituseks.ee/et/c/chakrakuunlad